2
dec
Young Birdies vinder Ryder Cup
Kære alle
Undskyld for denne sene resultatopdatering, men det var så spændende, at jeg måtte have et par dage til at komme mig.
Boldene kom ind mellem 15.15 og 15.50 og undervejs var Eagles oppe og udligne, selvom MVP Mørup overraskende havde tabt. Men da først Jørgen Palle og siden Vallø kom ind med en 1/0 sejr, faldt dagens uafgjorte resultat på plads, og Robert kunne overrække pokalen til en stolt debuterende holdkaptajn, Dick Magnussen. Både Birdies og Peters kone var meget glade for, at pokalen havnede hos Dick.
Samme Dick var jo favorit til at tage Birdies’ MVP, men et nederlag og uafgjort til David gjorde, at de var lige både i vundne og tabte point. Reglen om flest point i singler blev så afgørende og David fik titlen hos Birdies. Has Eagles havde Mørup jo allerede vundet sidste gang.
Pokaloverrækkelsen foregik med mundbind, men også over en øl i restauranten, så trods Corona restriktioner fik sæsonen en hyggelig afslutning.

Robert Arpe overrækker årets pokal

MVP David Ferguson og Jens Mørup
Vi ses næste år
Tak for sæsonen
Robert
Dagens resultater:
Birdies | point | resulat | Eagles | point |
Henrik Veng | 2/3 | Palmvang | 2 | |
Hans Jørgen | 1 | AS | Lærkedal | 1 |
Vitoon | 2 | 1/0 | Mørup | |
Henrik Bom | 2 | 1/0 | Thorlacius | |
Fobian | 3/4 | Henning Graah | 2 | |
Arpe | 2 | 4/3 | Kirchheiner | |
Karl Aage | 1/3 | Brunkel | 2 | |
Jens Jørgen | 1 | AS | Joachim | 1 |
Jørgen Palle | 2 | 3/2 | PH/Myhrmann | |
Kühnel | 2/3 | Leif J | 2 | |
Dick | 1/2 | Frøbert | 2 | |
Vallø | 2 | 2/1 | Bernhardt | |
Axel | 1 | AS | Løkken | 1 |
David | 1 | AS | Michael Rasmussen | 1 |
Dagens resultat | 14 | 14 | ||
18.nov | 45 | 41 | ||
Slutstilling | 59 | 55 | ||