Top
 

Tirsdagsdamerne

Hørsholm Golf / Klubben  / Klubber i klubben / Tirsdagsdamerne

Tirsdagsdamerne


Velkommen til Tirsdagsdamerne

Alle kvindelige medlemmer af Hørsholm Golfklub med spilletilladelse kan – uanset alder, handicap og form for medlemskab blive medlem af Tirsdagsdamerne. Du er meget velkommen både som begynder og som øvet spiller. Sidste år var vi ca. 100 tirsdagsdamer, som hyggede os godt sammen både på banen og udenfor. Du bliver medlem af Tirsdagsdamerne ved at indbetale et kontingent for sæsonen.

Læs mere her:  TD Velkommen2018

Senest nyt fra Tirsdagsdamerne

Velkommen som  tirsdagsdame TD Velkommen2018
Tirsdagsdamernes TD Matchprogram 2018 Juli Ark1
Tirsdagsdamernes TD Matchudvalg 2018
Tirsdagsdamernes TD Matchformer 2018
Tirsdagsdamernes  TD Matchregler 2018
Tirsdagsdamernes nærmest flaget TD Naermest Flaget 2018

Tirsdagsdamernes bankkonto:
Reg. nr.: 3109, kontonr.: 4120 046411
Mobile Pay
: 2166 9367

Tirsdagsdamernes mail:
Ulse:          ulse@thorstholm.dk
Lissi:           lissi@marthin.com
Birgit:         birgit@alio.dk

Ugens resultat tirsdag d. 23. oktober 2018
Texas Scramble over 9 huller – stor lighed i scores – fordeling efter bedst på sidste 6:

1. Jeanette Oldenborg, Annette Birk, Dana Østergård, Grethe F.Hansen – 42p
2. Ingrid J. Andersen, Annie M. Lauritsen,  Anne S.Andersen, Karen F. Ellegaard – 42p
3. Anni Ankjær-Jensen, Elke B. Hansen, Karen Søeberg, Birgit Lund – 43p
4. Birthe Wildfang, Lissi Marthin, Vibeke Holstein, Ulse Thorstholm – 43p

Ugens resultat tirsdag d. 16. oktober 2018
Stableford
A-rækken 18 huller:
1. Karin Ruff – 32p
B-rækken 18 huller:
1. Inger Garre – 29p
Nærmest Flaget:
Marianne Goth – 6,90/Ø9
A-rækken 9 huller:
1. Janne E. Schmidt – 15p
B-rækken 9 huller:
Dorthe Wilfert – 16p
Nærmest Flaget:
Birgit Lund – 7,75/N7

Ugens resultat tirsdag d. 9. oktober 2018
Sponsor Meny NærumVænge – stableford
A-rækken 18 huller:
1. Susan Schnack – 32p
B-rækken 18 huller:
1. Helle Fuchs – 35p
Nærmest Flaget:
Susanne Thorkilsen – 4,-/N7
A-rækken 9 huller
1. Linda Herseth – 22p
B-rækken 9 huller
1. Anne Vitger – 14p
Ugens resultat tirsdag d. 2. oktober 2018
Sponsor Summerbird – stableford
A-rækken 18 huller:
1. Ingrid H. Andersen – 23p
Nærmest Flaget:
Annie Rohrsted – 13,50/N7
A-rækken 9 huller:
1. Mette Winsløv – 19p
B-rækken 9 huller:
1. Merete Andersen – 15p
Nærmest Flaget:
Ingebjørg Besseramnn – 19,00/Ø9

Ugens resultat tirsdag d. 25. september 2018
Sponsor Gitte Engel – Stableford
A-rækken 18 huller
1.Kathe Hartmann – 31p
B-rækken 18 huller
1. Sanna Einersen – 25p

A-rækken 9 huller
1. Janne E. Schmidt – 16p
2. Dorthe Høst – 13p
B-rækken 9 huller
1. Vibeke Holstein – 14p
2. Karen Rydahl – 13p
Nærmest Flaget:
Susse Burmester  -6,90/N7

Ugens resultat tirsdag d. 18. september 2018
Sponsor Imerco – Stableford
A-rækken 18 huller
1.Kathe Hartmann – 29p
B-rækken 18 huller
1. Inge Lindekilde – 30p
Nærmest Flaget:
Inge Lindekilde – 3,25/N7

A-rækken 9 huller
1. Janne E. Schmidt – 19p
B-rækken 9 huller
1. Lotte Kehler – 15p
Nærmest Flaget:
Janne E. Schmidt – 3,45/V8

Ugens resultat tirsdag d. 11. september 2018
Sponsor Matas NærumVænge – Stableford
18 huller:
1. Mette Winsløv – 31p
Nærmest Flaget:
Jeanette Oldenborg – 9,5m/N7

9 huller:
1. Linda Herseth – 20p
Nærmest Flaget:
Linda Herseth – 12,65m/Ø9

Ugens resultat tirsdag d. 4. september 2018
Stableford – holdmatch med lyserøde bolde
18 huller:
1. Therese Figenschou, Annie M. Lauritsen, Reidun Silseth, Susanne Nørgaard – 122p
2. Birte Wildfang, Lisbeth Cornelius, Susan Dam – 121p
Delt 3.
Ingebjørg Bessermann, Ingrid H. Andersen, Helle Fuchs – 112p
Anne-Grethe Brandt, Mette Winsløv, Birgit Wiborg – 112p
9 huller:
1. Susse Burmester, Karen Søeberg, Lisa Pedersen – 74p
2. Merete Andersen, Annemarie Nøhr, elke B. Hansen – 60p
3. Heidi Jensen, Anne Vinger, Christine Engen – 57p

Ugens resultat tirsdag d. 28.august 2018
Stableford
A-rækken 18-huller
1. Gitte Engel – 37p
2. Linda Herseth – 35p
B-rækken 18-huller
1. Helle Fuchs – 31p
2. Sanna Einersen – 29p
Nærmest Flaget:
Lissi Marthin – 3,40M/N7
A-rækken 9-huller
1. Lisbeth Andersen – 24p
B-rækken 9-huller
1. Merete Andersen – 19p

Ugens resultat tirsdag d. 21.august 2018
Stableford – Jernmatch
A-rækken 18-huller
1. Gitte Engel – 35p
2. Therese Figenschou – 29p
B-rækken 18-huller
1. Helle Fuchs – 31p
Nærmest Flaget:
Ingrid J. Andersen – 4.10/N7
A-rækken 9-huller
1. Annemarie Nøhr – 20p
B-rækken 18-huller
1. Lene Skadborg – 14p

Ugens resultat tirsdag d. 14.august 2018
Stableford – præmie for færrest puts
A-rækken 18-huller
1. Lone Davidsen – 31p
2. Annelise Saugmann – 29p
B-rækken 18-huller
1. Sanna Einersen – 26p
2. Marianne Goth – 25p
Nærmest Flaget:
Ulse Thorstholm – 3,0/Ø9
A-rækken 9-huller
Lisa Pedersen – 16p
B-rækken 9-huller
1. Dorthe Wilfert – 20p

Ugens resultat tirsdag d. 7.august 2018
Slagspil med loft
A-rækken 18-huller
1. Mette Winsløv – 69 slag
B-rækken 18-huller
1. Kathe Hartmann – 72 slag
Nærmest Flaget:
Linda Herseth – 2,75/N7
A-rækken 9-huller
1. Merete Andersen – 34 slag

Ugens resultat tirsdag d. 31. juli 2018
Sponsor Frisør Lokken – Stableford

A-rækken 18-huller
1. Lone Davidsen – 32p
B-rækken 18-huller
1. Sanne Einersen – 37p
Nærmest Flaget:
Pernille Hofs ø- 9,20/N7
A-rækken 9-huller
1. Dorte Wilfert – 19p

Ugens resultat tirsdag d. 24. juli 2018
Stableford

A-rækken 18-huller
1. Pernille Hofsø – 37p
Nærmest Flaget:
Lene Bermann – 3,63/N7
A-rækken 9-huller
1. Lisbeth Cornelius – 21p

Ugens resultat tirsdag d. 17. juli 2018
Stableford

A-rækken 18-huller
1. Annelise Saugmann – 38p
2. Linda Herseth – 38p
B-rækken 18-huller
1. Susan Schnack – 33p
2. Sanna Einersen – 33p
Nærmest Flaget:
Lissi Marthin – 2,90/Ø9
A-rækken 9-huller
1. Susse Burmester – 20p
B-rækken 9-huller
1. Karen G. Søeberg – 23p
Nærmest Flaget:
Susanne Hinz – 9,20/N7

Ugens resultat tirsdag d. 10. juli 2018
Sponsor Gentofte Kino – Stableford

A-rækken 18-huller
1. Mette Winsløv – 44p
2. Linda Herseth – 37p

B-rækken 18-huller
1. Reidun Silseth – 38p
Nærmest Flaget:
Mette Winsløv – 3,19/N7

A-rækken 9-huller
1. Susse Burmester – 19p
B-rækken 9-huller
1. Karen G. Søeberg – 19p

Ugens resultat tirsdag d. 26. juni 2018
Stableford

A-rækken 18-huller
1. Linda Herseth – 35p
2. Pernille Hofsø – 35p
B-rækken 18-huller
1. Annie M. Lauritsen – 41p
2. Susanne Thorkilsen – 38p
Nærmest Flaget:
Karin Ruff – 1,33/N7

A-rækken 9-huller
1. Susse Burmester – 16p
B-rækken 9-huller
1. Merete Andersen – 18p

Nærmest Flaget:
Susanne Wolff – 8,80/Ø)

Ugens resultat tirsdag d. 19. juni 2018
Stableford
A-rækken 18-huller
1. Mette Winsløv – 37p
2. Ingebjörg Bessermann – 32p
B-rækken 18-huller
1. Lene Bermann – 38p
2. Kathe Hartmann – 35

Nærmest Flaget:
Linda Herseth – 8,05/Ø9

A-rækken 9-huller
1. Janne E. Schmidt  – 17p
B-rækken 9-huller
1. Jytte Højgaard – 24p

Ugens resultat tirsdag d. 12. juni 2018
Sponsor Proshop – Stableford
A-rækken 18-huller
1. Anni Ankjær-Jensen – 35p
B-rækken 18-huller
1. Susanne Nørgaard – 40p

Nærmest Flaget:
Susan Schnack – 5,75 N/7

A-rækken 9-huller
1. Janne Hartmann – 19p
B-rækken 9-huller
1. Vibeke Holstein  – 19p

Ugens resultat tirsdag d. 5. juni 2018
Stableford
A-rækken 18-huller
1. Lone Davidsen – 36p
B-rækken 18-huller
1. Elke B. Hansen – 36p
Nærmest Flaget:
Gitte Engel : 10/Ø9
A-rækken 9-huller
1. Lisa Pedersen – 19p

Ugens resultat tirsdag 29. maj 2018
Nivå Holdmatch – Stableford
1. Vibeke Holstein, Susanne Torkilsen, Mette Winsløv, Ulse Thorstholm- 111p
2. Lotte Kehler, Susanne Nørgaard, Sanna Einersen, Birte Wilfang – 102p
3. Annie M. Lauritsen, Heidi Jensen, Lissi Marthin – 96p
Ugens resultat tirsdag 29. maj 2018  – Hjemme
A-rækken 18-huller
1. Lone Davidsen – 35p
A-rækken 9-huller
1. Anne Vinger – 18p

Ugens resultat tirsdag 22. maj 2018
Stableford
A-rækken 18-huller

1. Milena Kajzer – 42p
2. Susan Schnack – 36p
B-rækken 18-huller
1. Inge L. Rasmussen – 35p
2. Conny Jakobsen – 34p
Nærmest Flaget:
Inge Bessermann – 2.56/Ø9

A-rækken 9-huller
1. Pernille Hofsø – 219
B-rækken 9-huller
1. Jytte Højgaard – 18p
Nærmest Flaget:
Janne E. Schmidt – 2.20/N7

Ugens resultat tirsdag 15. maj 2018
Stableford
 A-rækken 18-huller
1. Kathe Hartmann – 31p
B-rækken 18-huller
1. Annie M. Lauritsen – 32p
Nærmest Flaget:
Marianne Goth – 5,10/N7
A-rækken 9-huller
1. janne E. Schmidt – 22p
2. Gitte Engel – 16p
B-rækken 9-huller
1. Vibeke Holstein – 18p
2. Merete Andersen – 18p
Nærmest Flaget:
Janne E. Schmidt – 5,30/Ø9

Ugens resultat tirsdag 8. maj 2018
Holdmatch i Söderåsen i Sverige

1. Annie Munksgård, Lotte Kehler, Susan Dam, Pernille Hofsø – 110p
2. Vibeke Schrøder, Suss Hommelgaard, Susan Schnack, Karin Ruff – 108p
3. Kathe Hartmannm Mette Winsløv, Anne Vitger, Milena Kaizer, 105p
Stableford hjemme
A-rækken 18 huller:
1. Ingrid J. Andersen – 28 p
A-rækken 9 huller:
1. Susse Burmester – 18p
2. Lisbeth Strandet – 15p

Ugens resultat tirsdag 1. maj 2018
Sponsor Kringlebageren
Holdmatch Texas Scramble
18 huller
1. Annette Birk, Annie M. Lauritsen, Mette Winsløw, Helle Fuchs – 86 slag
2. Ingrid H. Andersen, Milena Kaizer, Janne E. Schmidt – 88 slag
3. Lene Bermann, Conny Jakobsen, Aase Hvitfeldt – 88 slag

9 huller
1. Birgit Dalum, Dorthe Høst, Susse Burmester, Dana Østergaard – 44 slag
2. Lisbeth Andersen, Susanne Wolf – 47 slag

Nærmest Flaget:
Vibeke Holstein: 6m10/Ø9.

Ugens resultat tirsdag 24. april 2018
Sponsor Fiorini – Stableford
18 huller – A-rækken
1. Mette Winsløv – 30p
18 huller – B-rækken
1. Marianne Goth – 29p
Nærmest Flaget:
Ingrid Jordt Andersen – 11,7m / Ø9
9 huller – A-rækken
1. Susan Schnack- 18p
9 huller – B-rækken
1. Susanne Hinz – 14p
Nærmest Flaget:
Jytte Højgaard – 2,3m / N7




 

Dette er til testformål. Ordrer vil ikke blive ekspederet. Afbryd