Matchklubbens sommer program 2023
Selv om foråret endnu lader vente på sig, ændrer det ikke på, at vi som golfspillere om ganske få dage er i gang med sommersæsonen 2023 – fantastisk.
Matchklubben bringer de gode takter fra vintersæsonen med ind i sommersæsonen, hvilket betyder, at vi spiller match en fast dag om ugen, som i øvrigt bliver torsdag.
Matchklubbens sommersæson byder på 3 forskellige turneringsformer:
- Stableford, 9 huller m. løbende start fra kl. 17.30. Datoer: 13/4, 20/4, 4/5, 18/5, 15/6, 22/6, 13/7, 20/7, 3/8, 24/8, 7/9.
- “Følg-SOLEN-match” hvor vi spiller på 9-hulssløjfen til solen går ned. Der spilles stableford med ”Gul Bold” – et holdspil vi har anvendt med succes i vintersæsonen 22-23. Gunstart kl. 17.00. Datoer: 1/6, 6/7, 10/8, 21/9
- Sæsonafslutning med Short-Game-match på PAR3-banen og Puttematch på puttinggreen. Dato: 28/9
Fælles for alle turneringsformer er max. HCP36, hvilket betyder, at man godt kan deltage med et højere HCP, men at man ikke kan få tildelt spille-handicap (SPH) højere end svarende til HCP36.
Der uddeles præmier 4 gange i løbet af sæsonen og på de datoer hvor vi spiller “Følg-SOLEN-match” med gunstart (se ovenfor). Der uddeles præmier (1., 2. og 3. præmie) til de samlede vindere fra de forudgående “stableford 9-huls matcher”. Derudover uddeles også præmier til det vindende hold i dagens “Følg-SOLEN-match”. Eksempel: 1/6 vil vi således uddele præmier til de samlede vindere fra “stableford-9-hulsmatcherne” 13/4, 20/4, 4/5 og 18/5 og til det vindende hold af dagens “Følg-SOLEN-match”
Der bliver selvfølgelig også præmier til vinderne af Short-game-matchen og Puttematchen ved sæsonafslutningen den 28/9. Mere information om denne match følger, når vi nærmer os matchdagen
Tilmelding i GolfBox, hvor samtlige turneringer (28/9 undtaget) snarest muligt vil være oprettet. Startlister bliver tilgængelige kl. 17 dagen før matchdagen.
Glæder os til at se jer og håber vi sammen får en fantastisk sommersæson 2023.
Matchklubudvalget; Annelise, Janne, Jesper, Jytte og Lars