Stableford klubmesterskab- søndag den 18. september
Hermed en stor opfordring til at deltage i Stableford klubmesterskabet søndag den 18. september 2022. Det er begyndelsen på en ny tradition, at vi konkurrerer i Stableford iblandt m/k medlemmer af Hørsholm golfklub.
Turneringen er opdelt i 4 rækker, så du spiller med dine M/K handicap jævnbyrdige. Hermed har alle deltagere en chance for at blive klubmester indenfor den pågældende række.
A: 0-12.9
B: 13.0-17.9
C: 18-23.4
D: 23.5-36.0
Vi gunstarter klokken 9 (briefing 8.30), og fejrer sideløbende finalen i klubmesterskabet i dame & herre hulspil. For Stableford bliver der tid til både fordybelse og den gode snak på de 18 huller Vest-Øst. Samtidig bliver du forkælet med ekstraordinær baneservice, hvor frugt, sødt og vådt bliver serveret.
På Vest hul 8 er der præmier til de 3 spillere tættest på flaget. På Øst hul 8 er der præmier til Par og Birdies.
Klokken 14 serverer Restaurant Lerbækgård 3 lækre stykker smørrebrød. Du afregner selv drikkevarer. Klubmestrene i hulspil og klubmestrene i Stableford fejres og præmieres under frokosten. Vi tilsætter med glæde en håndfuld klappepræmier.
Tilmeld dig nu i GolfBox (og senest 15/9 kl. 12!) og betal kr. 50 (9 huls medlemmer kr. 150).
Vi glæder os til at se dig søndag den 18. september til en dejlig dag med Samvær, Sundhed & Sport.
Turneringsudvalget.